Конкурс «Метали»
Цілі: перевірити набуті на попередніх уроках знання учнів з теми; закріпити вміння, необхідні для написання хімічних рівнянь реакцій; удосконалювати навички і розвивати інтерес до проведення хімічного експерименту; сприяти активізації розумової діяльності; Формувати логічне мислення, вміння узагальнювати і робити вірні висновки; виховувати екологічну свідомість і самосвідомість учнів.
Наочність: Виставка агітаційних листків на екологічну тематику, виставка кросвордів з теми «Метали».
Обладнання і реактиви: Хімічний посуд, спиртівка, пробіркотримач, штатив, мідний дріт, розчини сульфатної, хлоридною і нітратної кислот, набір металів, сухі солі.
ХІД ЗАХОДУ.
І. Організаційний етап.
ІІ. Вступне слово вчителя.
Оголошення початку і умов гри, представлення журі й гостей, вибір лічильної комісії з учнівського колективу.
ІІІ. Вибір учасників шляхом жеребкування.
Для гри відбираються п’ятеро учнів.
IV. Визначення черговості учнів у грі.
Учасники слухають запитання. Гру починає той, чия відповідь найближча до правильної.
Приклади запитань.
- Коли і де відбувся 1 Міжнародний з’їзд хіміків? (Німецьке місто Карлсруе , 1860 р.)
- У якому році М. М. Бекетов захистив докторську дисертацію, в основу якої покладено дослідження хімічної активності металів? (У 1865 р.)
- Коли народився Генрі Бесемер, якого вважають засновником сталеплавильного виробництва? (19 січня 1813 р.)
- Коли Гемфрі Деві отримав металічний літій? (У 1818 р. )
- В якому році було організовано музей Д. І. Менделєєва, куди було перенесено бібліотеку та особисті речі видатного вченого? (У 1911 р.)
V. Гра
Конкурс «Тема»
Кожен гравець у встановленому порядку вибирає собі тему і відповідає на поставлені запитання. Кожна правильна відповідь – 1 бал, неправильна – 0 балів. Відповідь на запитання, що є важкими для інших гравців, - 2 бали.
Теми
- Фізичні властивості металів.
- Хімічні властивості металів.
- Метали в природі.
- Корозія металів і способи захисту від неї.
- Сплави. Чавун і сталь.
- Лужні і лужноземельні метали.
- Ферум та його сполуки.
Тема 1.
- Яким металом можна заморозити воду? (Ртуттю)
- Який метал найкраще проводить електричний струм? (Срібло)
- Назвіть найважчий із відомих металів. (Осмій)
- Скільки елементів-металів містить Періодична система елементів?(88)
- Який хімічний зв’язок характерний для металів? (Металічний)
- Які типи кристалічних граток характерні для більшості металів? (Кубічно-граноцентрована, гексагональна, кубічно-об’ємоцентрована)
- Чим пояснити легкість віддавання електронів металами? (Малою кількістю електронів на зовнішньому шарі, а також віддаленістю зовнішнього шару від ядра атома)
Тема 2.
- З якими речовинами метали реагують найбільш активно? Наведіть приклади рівнянь реакцій. (Із галогенами, киснем, сіркою : Mg + F2 = MgF2 ; 2Ca + O2 = 2CaO ; Fe + S = FeS.)
- Які метали реагують з воднем? ( Лужні та лужноземельні з утворенням гідридів : 2Li + H2 = 2LiH ; Ca + H2 = CaH2 )
- Як змінюється рівень хімічної активності металів у ряді напруг? (Активність металів зменшується зліва направо)
- Як можна отримати хлорид Платини? ( Слід подіяти на цей метал царською горілкою – сумішшю хлоридної та нітратної кислот )
- На прикладах покажіть, чи однаково метали взаємодіють з водою. (Ні.
2Na + 2H2O = 2NaOH + H2.
Ba + 2H2O = Ba(OH)2 + H2.
Zn + H2O = ZnO + H2.
3Fe + 4H2O = Fe3O4 + 4H2, пасивні метали, такі, як Аи, з водою не взаємодіють.)
- Які метали взаємодіють з кислотами? (Ті, що стають у витискувальному ряду Бекетова до водню)
- Чи можуть метали взаємодіяти із солями? (Так, але метал, що входить до складу солі, має бути менш активним, ніж той, що вступає в реакцію.)
Тема 3.
- Наведіть прізвища вчених, що визначили величини вмісту металів у земній корі. (Кларк, Вернадський, Виноградов.)
- Назвіть найбільш поширені у земній корі метали. (Алюміній - 8,13%, залізо – 5,0 %, кальцій – 3,63 %.)
- Які метали утворюють самородки? Наведіть приклади. (Це малоактивні метали : золото, платина, срібло, мідь та ін.)
- На які групи можна поділити природні сполуки, що містять метали? (Оксиди – Fe2O3, Al2O3; Сульфіди – ZnS, FeS; солі - NaCl, CaCO3.)
- Які природні сполуки Алюмінію вам відомі ? (Каолін – Al2O3∙2SiO2∙2H2O; боксит – Al2O3∙3H2O; нефелін – NaAlSO4; кріолін –Na3AlF6)
- Що таке руда? (Це природні мінеральні утворення, з яких технологічно можливо й економічно вигідно добувати метали)
- Чому на деяких давніх мовах залізо має назву «небесний камінь»? (Бо воно входило до складу метеоритів, що падали на нашу планету.)
Тема 4.
- Що таке корозія? (Руйнування металів під дією факторів зовнішнього середовища)
- Поясніть на прикладі заліза, до яких втрат призводить корозія. (Людство
з доісторичних часів і до наших днів виплавило близько 20 млрд т заліза. Із них 14 млрд т « з’їла» іржа.)
3. Які види корозії розрізняють за механізмом перебігу корозійних ушкоджень? (Хімічну, електрохімічну)
4. Якими способами метали можна захистити від корозії ? (1) Захисні покриття; 2) Протекторний спосіб; 3) зміна складу середовища)
5. Чи існують метали, що здатні самі себе захистити від корозії? (Так, це алюміній, цинк, на поверхні яких під дією повітря утворюється дуже стійка оксидна плівка)
6. У чому полягає суть «олов’яної чуми» ? (У зміні кристалічної структури металу за низьких температур)
7. Які можна посилити антикорозійні властивості сталі? (Додаванням до її складу 8-11% нікелю, кобальту, міді, молібдену.)
Тема 5.
- На чому ґрунтується виготовлення сплавів? (На здатності розплавлених металів розчинятися один в одному.)
- Які сплави найбільш поширені у техніці? (Чавун і сталь)
- Чим відрізняється чавун від сталі ? (Вмістом вуглецю. Чавун містить 1,7 – 5% Карбону, а сталь 0,2 – 1,7% цього елементу.)
- Назвіть способи виробництва сталі. (Киснево-конверторний, Мартенівський, електрохімічний.)
- Де в Україні зосереджені головні підприємства чорної металургії? (У Донбасі: Макіївка, Алчевськ; у Придніпров’ї : Кривий Ріг, Нікополь; у Приазов’ї: Маріуполь.)
- Що таке латунь? ( Це сплав міді з цинком.)
- Скільки олова містить так звана «монетна бронза» ? (4 – 10%)
Тема 6.
- Які елементи утворюють групу лужних металів? (Li, Na, K, Rb, Cs, Fr.)
- Скільки електронів на зовнішньому енергетичному шарі міститься у лужних металів? ( Один)
- Чому лужні метали зберігають під шаром вазеліну або гасу? (Черех їхню високу хімічну активність)
- Які елементи належать до лужноземельних металів? ( Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Ra.)
- Чи зустрічаються у природі лужноземельні метали у чистому вигляді? (Ні, бо вони хімічно досить активні)
- Як одержують металічний натрій у промисловості? (Електролізом розплаву NaCl або NaOH)
- Як усувають тимчасову твердість води? Наведіть рівняння реакцій. (Тимчасова твердість зумовлена наявністю у воді гідроген карбонатів Кальцію та Магнію. Усунути її можна звичайним кип’ятінням:
Ca(HCO3)2 → CaCO3 + CO2 + H2O
Mg(HCO3)2 → MgCO3 + CO2 + H2O.
Тема 7.
- Яке родовище України містить найбільше заліза? (Криворізький залізорудний басейн)
- Запишіть схему розміщення електронів по енергетичних рівнях у атомі Fe. (
+26Fe 2e- 8e- 14e- 2e-)
- Які алотропні модифікації утворює залізо? (α-, γ-, δ- залізо)
- Що таке температурна точка Кюрі? (Для заліза це температура +769◦С, за якої залізо втрачає феромагнітні властивості)
- Чи можна перевозити в залізних цистернах концентровану сульфатну кислоту? (Так, оскільки вона пасивує залізо)
- Наведіть реакцію взаємодії заліза і концентрованої нітратної кислоти. (Fe + 4HNO3 = Fe(NO3)3 + NO + 2H2O)
- Де використовується залізний купорос? ( Як консервант деревини, для боротьби зі шкідниками сільськогосподарських культур, як електроліт, у виробництві барвників.)
За результатами першого конкурсу журі підбиває підсумки. Лічильна комісія оголошує кількість набраних кожним учасником балів і визначає лідера.
Конкурс «Оратор»
Кожному учаснику необхідно за 30 с найбільш повно й аргументовано висловити свою думку із запропонованої теми. Тему обирає лідер. Журі оцінює ерудицію, емоційність, красномовство учасників, уміння переконувати, оригінальність. Найвища оцінка – 4 бали. Виступи один одного і власні оцінюють самі учасники.
Теми для виступів.
- Чи могло б людство існувати без металів?
- Залізо і живі організми.
- Чи можна замінити метали іншими матеріалами? Які вимоги слід ставити перед замінниками?
Лічильна комісія підбиває підсумки перших двох конкурсів і оголошує результати.
Конкурс « Мій коник»
Кожен учасник гри демонструє і пояснює лабораторні досліди, пов’язані з елементами-металами. Якщо необхідно, учні на дошці записують рівняння реакцій. Досліди для демонстрацій підбирає вчитель. Гравці вибирають собі дослід із запропонованих у порядку кількості набраних балів. Максимальна оцінка за цей конкурс – 3 бали.
Дослід 1.Забарвлення полум’я сполуками лужних металів. ( К+ - фіолетове забарвлення полум’я; Li+ - червоно-фіолетове забарвлення; Na+ - жовте забарвлення полум’я)
Дослід 2. Визначення найбільш активного металу серед Магнію, Цинку, Заліза, Міді шляхом взаємодії їх із розчином хлоридної кислоти.
Дослід 3. Взаємодія алюмінію з розчинами різних кислот. (Реакція алюмінію з хлоридною кислотою 1:1 починається відразу ж; повільніше відбувається реакція з сульфатною кислотою 1:5 і зовсім не протікає реакція з нітратною кислотою 1:1.)
Дослід 4. Розклад малахіту. (Унаслідок нагрівання зелене забарвлення купрум (ІІ) дигідрогенкарбонату змінюється: Си2(ОН)2СО3 = 2СиО + СО2 + Н2О)
Дослід 5. «Вулкан». (Це розклад амоній дихромату:
(NH4)2Cr2O7 = Cr2O3 + N2 + 4H2O)
Журі оцінює конкурс. Слід брати до уваги і правильність пояснень дослідів, уміння писати рівняння реакцій, а також дотримання учнями правил безпечної роботи під час виконання дослідів. Лічильна комісія підсумовує набрані бали.
Конкурс «Практикум»
Лаборант або вчитель проводить дослід, пояснюючи хід роботи, а учасники гри повинні дати найбільш правильне трактування результату досліду. Найвища оцінка за конкурс – 3 бали.
У дві пробірки наливаємо 4-7 мл розчину сульфатної кислоти 1:5 і кладемо в кожну пробірку добре очищений залізний цвях. Підігріваємо вміст кожної з пробірок. Спостерігаємо енергійне виділення газу. Потім у одну з пробірок додаємо дві-три краплі розчину калій йодиду . Що спостерігаємо? Чому?
( У пробірці, що містить КІ, реакція майже зовсім припиняється. Це пояснюється тим, що розчин КІ відіграє роль інгібітору – уповільнювача реакцій)
Журі оцінює конкурс. Лічильна комісія оголошує результати і підсумовує загальну кількість набраних учасниками балів.
Конкурс «Підказка»
Кожен учасник вибирає собі одного учня із глядачів, який відгадуватиме слова. Гравцю почергово показують малюнки або фотографії, на яких зображені предмети, пов’язані з темою «Метали» та уроками хімії в школі. Учасник має, не називаючи слово, описати предмет так, щоб помічник міг його відгадати, не бачачи малюнки і знімки. За кожне відгадане слово гравець одержує 1 бал. Конкурс для кожного учасника триває 1 хвилину.
|
1-й учасник
|
2-й учасник
|
3-й учасник
|
4-й учасник
|
5-й учасник
|
|
Пробірка
|
Колба
|
Склянка
|
Мірний циліндр
|
Порцеляновий тигель
|
|
Фільтр
|
Лійка
|
Магніт
|
Терези
|
Спиртівка
|
|
Лужний метал
|
Залізо
|
Золото
|
Лужноземельний метал
|
Алюміній
|
|
Аніон
|
Індикатор
|
Каталізатор
|
Катіон
|
Інгібітор
|
|
Електроліз
|
Амфотерний метал
|
Алюмотермія
|
Сплав
|
Феротермія
|
|
Кислота
|
Луг
|
Оксид
|
Сіль
|
Суміш
|
|
Експеримент
|
Лабораторія
|
Радіоактивний елемент
|
Валентність
|
Хімічна реакція
|
Журі оцінює конкурс. Лічильна комісія оголошує результати. Потім ця комісія за результатами п’яти конкурсів визначає двох фіналістів. Якщо однакову кількість балів отримають більше учасників, їм ставлять додаткові питання ( на швидкість).
Додаткові питання
- Визначте зайвий елемент серед наведених : K, Na, Al, Ca (Зайвим є Алюміній, бо він амфотерний)
- Який елемент розміщено не на своєму місці: Na, Zn, Fe, Cu, Pb? (Купрум, бо він менш активний, ніж Свинець.)
Фінальна гра.
У фіналі беруть участь двоє гравців. Їм ставлять десять запитань, кожне з яких оцінюється у 2 бали. Право відповіді належить тому, хто першим підніме сигнальну картку.
Конкурс «Дуель»
- Хто з видатних учених склав витиску вальний ряд металів, який згодом було названо його іменем? (М. М. Бекетов)
- Який хімічний елемент за сучасною міжнародною номенклатурою називається Станумом? (Олово)
- Хто з учених першим висловив думку про існування родини актиноїдів? (Гленн Теодор Сіборг)
- Як можна захищати землю від забруднення металами? (Збирати металобрухт)
- Який метал у сучасному світі є найбільш дорогим? (Каліфорній, бо 0,001 мг його коштує 10 доларів)
- Чому вольфрам використовується для виготовлення електролампочок? (Бо це найбільш тугоплавкий метал, він плавиться при температурі 3420 ◦С)
- Який метал згадується у поезії М. Ю. Лермонтова « Смерть поета»? ( Свинець)
- Назвіть три метали, що проявляють магнітні властивості. (Fe, Co, Ni)
- Що таке електроліз? (Це окисно-відновні реакції, що відбуваються під дією електричного струму)
- Слово – срібло, а мовчання - …(Золото)
Лічильна комісія оголошує кількість набраних кожним фіналістом балів. Журі повідомляє ім’я переможця гри.
VI. Заключне слово вчителя.
Цей урок можна провести не лише як підсумковий урок з теми «Метали», але і використати пропоновані матеріали під час проведення позакласного заходу з хімії.
|